حتما تاکنون اسم جلوبندی خودرو را شنیداید همان طور که از نام آن پیدا است مربوط به اجزای جلویی خودرو می شود  که در این مقاله قصد داریم یک توضیح کلی در مورد آن بدهیم.

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو از قسمت‌های مهم خودرو است که باعث حفظ تعادل خودرو در حال حرکت و خاموش شود که آسایش و راحتی بیشتری را برای سرنشینان و راننده را به دنبال دارد.

اجزای تشکیل دهنده خودرو شامل:سیستم تعلیق،فنر ،کمک فنر،بلبرینگ،طبق،میل تعادل و … است هر کدام وظایف خاص خود را دارند و به هم مرتبط هستند هیچکدام ار آنها نمی تواند به تنهایی کاری را انجام دهند .جلوبندی خودرو شامل قسمت جلویی و زیرین ماشین می شود که ارتباط مستقیمی  با سیستم تعلیق خودروشما دارد.(سیستم تعلیق شامل کمک فنرها و چرخ های عقب خودرو گفته می شود  اما جلوبندی تنها به قسمت جلوی می گویند) 

چند نمونه از اجزای تشکیل دهنده خودرو شرح شده است:

 


1.سیستم تعلیق:

سیستم تعلیق یا SUSPENSION بخشی از خودرو است که باعث می شود خودرو بر روی سطح ناهموار به گونه ای حرکت کند که  اجزای مثل  اتاق،شاسی و سرنشینان ضربه ای  وارد نشود همچنین از فنر و کمک فنر  و جِرم فنربندی‌نشده تشکیل شده‌است.

 


2.فنر کمک فنر:

کمک فنر یا جاذب ضربه SHOCK ABSORBER یک قطعه مکانیکی است که نزدیک طایر های خودرو نصب می شوند و وظیفه دارند که نوسانات ایجاد شده را کنترل کنند میزان حرکت فنر به کمک فنر را می توان عامل اصلی افزایش و کاهش کمک دانست

 

 


3.بلبرینگ:

بلبرینگ یا ball bearing به معنی توپ های حامل است این قطعه همانند چرخ دنده چرخشی است.در هر وسیله ای می چرخد و با آن در ارتباط مستقیم است تا اصطکاک مورد نیاز و سایش سطحی را در حال چرخیدن به طرف دیگر انتقال دهد.

BALL به معنی گوی و bearing به معنی تحمل کردن است این محصول به گونه ای طراحی شده است تا بتواند خاصیت حرکتی که بر روی همدیگر دارند را به قدرت آسانی تبدیل کند.بلبرینگ ها می توانند همه جوره نیرو های وارد شده را تحمل کنند این نیرو از لایه خارجی به رولها نفوذ کرده به سمت لایه داخلی می رود بعد از آن فشار که به وجود آمده است به اصطکاک رینگها منتقل می شود ایننیرو به ساچمه ها و در اثر آن کاهش و افزایش می دهد.

 


4.دیسک ترمز خودرو:

ترمز دیسک  DISC BRAKE قطعه ای با ارزشی است این قطعه به شکل دایره ای بوده که نقش اساسی در ترمز دارد و به همراه چرخ ها می چرخد بدون شک دیسک ترمز یکی از کلیدی ترین قطعات در خودرو می باشد قطعه ای که در صورت عدم کار درست نه تنها وارد فرایند خود تخریبی می شود بلکه به اجزای دیگر اتومبیل از جمله لنت ها و چرخ آسیب می رساند.این دو قطعه با هم در ارتباط مستقیم دراند چنان که اگر دیسک متوقف شود موجب توقف چرخ می شود و خودرو شما کلا متوقف می شود در واقعیت دیسک ترمز روی بلبرینگ ها بوده و به گونه ای جزئی از قطعات متحرک محسوب می شود.

 


رفیع نیا 

این محصولات جزئی از لوازم یدکی جلو بندی خودرو می باشند .جلو بندی خودرو از برند رفیعی نیا یکی از شرکت های معتبر و با کیفیت خودرو است این شرکت از سال 1379 با هدف تولید قطعات خودرو و در مشارکت وپیشرفت به صنعت کشور و رقابت با شرکت ها خارجی در شهر تبریز فعالیت خود را شروع کرده و مشغول به کار است رسالت  این شرکت بر پایه کیفیت و قیمت مناسب است.این گروه با مطالعه و بهره گیری از دانش روز دنیا توانسته در جهت کسب رضایت هر چه بیشتر مصرف کننده گام بردارد. در سال ۱۳۸۲ توانست با کلی تلاش  گواهینامه استاندارد ملی را اخذ نماید.در نتیجه تلاشهای بی وقفه این مجموعه با استفاده از بهره گیری از ماشین آلات توانسته است  با افزایش کیفیت و کمیت تعداد انواع قطعات تولیدی را از نظر نوع و تعداد افزون نماید و در تمام شهرهای ایران به فروش رسانده و سعی بر گام نهادن در بازارهای جهان را دارد.


علائم خرابی جلو بندی خودرو:

از آنجایی که جلوبندی خودرو یک سیستم است، و از آنجایی که سیستم یعنی مجموعه ای از قطعاتی که با هم در ارتباط هستند و هدف یکسانی را دنبال می کنند، بنابراین خرابی هر کدام از این اجزا می تواند عملکرد دیگر قطعات را مختل کرده و در نتیجه باعث خرابی سیستم جلوبندی ماشین می شود.
راه های تشخیص علائم خرابی خودرو زیاد است همان طور که در توضیحات پیشین گفتیم تمامی اجزای خودرو باهم دیگه در ارتباط هستند و اگر به یکی از این دستگاه مشکلی به وجود آید بر دیگر دستگاه ها تاثیر می گذارد و سلامت شما و سر نشین ها را به گونه ای به خطر می اندازد از راه های تشخیص این علائم می توان گفت:
-نا هماهنگی در کنترل فرمان هنگام پیچیدن
-انحراف ماشین به جهت ها متفاوت موقع رانندگی
-فاصله گرفتن زاویه چرخ های اتومبیل
-بازی کردن بیش از حد فنر ها
-حرکات نام معمول کابین خودرو در پستی ها و بلندی ها

2 تا از دلایل خرابی کمک فنر:

-در صورتی که کمک فنرها نشتی داشته باشند، باید در اولین فرصت آنها را تعویض کنید.
-حرکت چرخ‌ها به‌سمت بالا و پایین هنگام عبور از پستی و بلندی‌ها که اصطلاحاً به آن رقصیدن چرخ‌ها می‌گوییم، نشان از خرابی کمک فنرها دارد.

خرابی بلبرینگ:

خرابی یاتاقان زمانی اتفاق می‌افتد که یاتاقان نتواند عمر یا عملکرد مورد انتظار خود را برآورده کند، اغلب باعث از کار افتادن شفت ماشین می‌شود و ماشینی که جدا از آن است ممکن است خراب شود. عواقب خرابی بلبرینگ برای تاسیسات شما بسیار گسترده است.

خرابی دیسک ترمز:

علت اصلی خرابی ترمز، بی توجهی مالکان است. ترمزهای خودرو عمر محدودی دارند و پس از آن باید تعویض شوند. کفش‌ها و لنت‌های ترمز شما به مرور زمان فرسوده می‌شوند و شما را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهند. بنابراین، شما باید به طور مرتب وسیله نقلیه خود را توسط مکانیک بررسی کنید تا احتمال تصادفات کاهش یابد.


وظایف اصلی جلو بندی خودرو:

همان طور که در قسمت های قبل گفته شد وظیفه اصلی جلو بندی خودرو تعادل خودرو در جاده هایی که سطح ناهموار دارد می باشد از آنجایی که هر کدام از اجزای خودرو به هم دیگر متصل هستند ولی وظایف مختلفی دارد که همه این کار در کنار هم و با یک هدف مشترک کار می کنند

وظایف کمک فنر:

کمک فنر نقش مهمی در ضربه گیری دارد نقش اصلی کمک فنر وقتی ماشین از روی دست اندازها عبور می‌کند موجب می شود ‌کمک فنرها ضربات را دفع می‌کنند تا به ماشین ضربه وارد نشود. نبود کمک فنرها باعث می‌شود هنگام عبور ماشین بالا و پایین شود و تمام ضربه به ماشین وارد می شود

وظایف اصلی بلبرینگ ها:

-پیشگیری از سایش قطعات(بلبرینگ ها این توانایی را دارند تا از تماس تحلیلی و ایجاد ساییدگی  سطح جلوگیری می کند تابه قطعات آسیب نرسد).

-انتقال نیروی قدرتی که در میان قطعات به وجودآماده است در این هنگام وضعیت چرخشی بعضی از قطعات را ایجاد می کند و باعث ایجاد اصطکاک می شود

وظایف دیسک ها:

این محصول با چرخ ها میچرخد توسط لنت ترمز(مواد اصطکاک) که از دو طرف توسط فشار پیستون ها به کالیپر متصل شده بسته شده و چرخش دیسک را کم میکند این عمل باعث کاهش سرعت شده و سر انجام خودرو متوقف میشود


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *